Poprvé obytňákem? Co si určitě vzít s sebou…

Naše první cesta obytňákem byla sice láska na první jízdu, ale zároveň to taky byla jedna velká improvizace. Ne že by se věci nedařily, lidově řečeno s**ly, to nelze říci. Ale sem tam prostě něco nefungovalo tak, jak mělo, a my jsme byli ve Španělsku 2 000 kilometrů od domova.

Například když nám v horách došel plyn a my si neměli čím v noci zatopit. Anebo když nám nechtěla téct voda a my nevěděli, čím to je. Anebo když nám začalo uprostřed noci pískat hlavní ovládání vestavby, aby se ukázalo, že lednička mezitím vybila baterku téměř na nulu. Anebo když nám jindy cestou vyteklo všech 100 litrů vody, které jsme předtím do auta načerpali, a voda tekla a tekla a my neměli ani šajn, kde ji zastavit, a nebylo se ani koho zeptat… 😉

Už tehdy se nám tedy v hlavě zrodil nápad, že kdybychom si někdy (dej bože) obytňák pořídili vlastní a (dej bože) ho pronajímali druhým, sepíšeme jim, co by si určitě na svou první cestu (i všechny následující) určitě neměli zapomenout.

Jsou některé zásadní věci,
které si na cestu obytňákem prostě nesmíte zapomenout!

Tento článek je tedy ryze pragmatický a praktický a pomůže vám vychytat všechno to, na my jsme těžce přicházeli několik dovolených – a spoustu věcí jsme taky zohlednili při výběru našich aut, abyste se vy s tím už nemuseli trápit (například díky naší pyrenejské chladné zkušenosti jsou ve všech autech diesel-elektrická topení, takže když vám dojde plyn, budete maximálně na studené stravě a kafe si budete muset koupit někde na benzině, ale mrznout rozhodně nebudete).

JAK SE V AUTĚ CÍTIT JAKO DOMA

Vezměme to postupně, a to od postele.

Naše auta můžete mít už rovnou s peřinami i povlečením, stačí si je u nás objednat. Pokud je ale nechcete nebo jedete jiným obytňákem, pamatujte tedy na svoje peřiny – a zejména na svoje oblíbené polštářky, protože ty vám dokážou výrazně zpříjemnit vaše spaní. Matrace v obytňácích nebývají špatné, ale pokud jste zvyklí na velmi kvalitní vysoké pěnové matrace, do kterých doma každou noc zaplujete jako do vody, tak takovou pohodičku většinou v obytňácích čekat nemůžete.

Je to také proto, že každé kilo navíc se počítá: tento konkrétní typ obytných vestaveb smí vážit jen 3 500 kg, jinak vám hrozí při vážení nemalá pokuta. Kontroly sice nejsou úplně časté (v Rakousku o něco víc), ale je dobré na to myslet i při celkovém balení na cestu – kolik auto váží, kolik je doložnost a jestli se do toho se všemi svými věcmi, včetně třeba (elektro)kol, vejdete.

Obytné vestavby mají jen určitou doložnost,
která se nesmí přesáhnout, i na to pamatujte při balení!

Váš oblíbený polštář té správné velikosti a měkkosti může tedy leccos zachránit. My milujeme na noční spaní opravdu úplně malé polštářky, nicméně někdy si bereme i ty velké, protože o ty je možné se zase dobře opřít, když si člověk chce číst nebo si pustit na počítači večer filmíček.

Nezapomeňte si taky vzít deku. Mnohokrát se nám osvědčila při odpoledním lehkém odpočinku nebo naopak v noci, když se k ránu ochladilo a nám se nechtělo vstávat a zapínat topení. Nicméně: v různých autech je to různé, ale přinejmenším v těch našich platí, že když se zapne topení, za chvíli je v autě jako v sauně. Je to malý prostor a topení má výkonné průduchy. Zejména teplotu v koupelně si pochvalují i velmi teplomilné dámy. Naše auta mají taky tu vychytávku, že si je můžete (třeba v zimě) nechat topit (temperovat) na libovolnou teplotu, i když v nich nejste. My je většinou necháváme na nějakých 15 stupňů, což stačí i v tuhých mrazech.

A ještě jedna poznámka k tomu, abyste se v autě cítili vždycky jako v teplé bavlnce: Pokud venkovní teploty klesnou pod cca 15 stupňů Celsia, necháváme běžet hlavní topení ve vestavbě na zhruba 20 stupňů, i když se přesunujeme a jedeme a běží topení vepředu v autě. Není pak totiž zima od noh a vaše ledviny vám poděkují. Nemá to nijak zásadní vliv na spotřebu a vám je mnohem lépe. Mnohokrát ověřeno!

Naše auta topí, i když v nich nejste –
a jakmile topení zapnete naplno, za chvíli je tam krásně teploučko!

Nezapomeňte pochopitelně rovněž na prostěradlo nebo dvě, zejména pokud jedete na delší dobu. A pokud máte děti, určitě se hodí i nepromokavá podložka pod prostěradlo (u nás si ji můžete taky půjčit pro kterékoli z aut). Rozměr prostěradel na naše auta je cca 2 × 2 metry na velké postele, u paland v Affinity stačí běžné prostěradlo na jednolůžko. Matrace v obytných autech sice mívají většinou nepravidelný tvar, nicméně dají se na ně dát jak obyčejná bavlněná plátěná prostěradla, tak prostěradla s gumičkou.

KUCHYNĚ VÁM NESMÍ CESTOVAT V POLIČKÁCH A ŠUPLÍCÍCH

Kuchyně: Pokud pojedete našimi auty, máte v ceně půjčovného veškeré kuchyňské vybavení, ve kterém nechybí příbory, talíře, misky, mísy, hrnce, pánvičky, ostré nože, naběračky, vařečky, sklenice, hrníčky i sklenice na víno, trychtýř, struhadlo, prkýnko, otvíráky na lahve i na konzervy či ekologický jar na nádobí a utěrky. Budete mít v autě všechno, co běžně používáme na cestách my.

Pokud si budete brát svoje kuchyňské vybavení, pamatujte na to, že se vám do poliček v obytňáku nemusejí vejít velké hrnce a pánvičky. Většina poliček je maximálně 24 cm hluboká. Doporučujeme taky vzít větší množství utěrek nebo hader, kterými můžete případně ucpat místa, kde by vám nádobí mohlo za jízdy v zatáčkách jezdit a bouchat. Není nic horšího, než příbory cestující po šuplíku ve chvíli, kdy se plazíte serpentinami do nějakého prudkého kopce a nemůžete zastavit. 😉 V našich autech proto máme v poličkách takové ty gumové neklouzavé podložky, aby nic nejezdilo, a naše nádobí má z téhož důvodu většinou gumové dno.

Tady opět jedna poznámka bokem: Jestli si na něco budete muset v obytňáku zvyknout, tak to je řada zvuků, které auto při jízdě vydává. Ne všechny věci dokážete dokonale na jízdu utěsnit, a jakmile vyrazíte třeba jen kousek do hor, kde je to serpentina za serpentinou, vnitřní obsah poliček se dá do hlasitého pohybu. My to řešíme tak, že pokud nás některé zvuky extrémně štvou, věci nějak přeskládáme, dáme jinam, utěsníme.

Pamatujte taky na to, že poličky v obytné vestavbě
nejsou příliš hluboké a některé velké kuchyňské i jiné věci se vám tam nevejdou.

Do obytňáků se nám nejvíc osvědčilo melaminové nádobí. Za prvé je lehké (a jsme opět u doložnosti auta) a za druhé je odolné a příjemné, a když vám spadne na podlahu, nic nerozbije a ani se nerozbije. Většina z tohoto druhu nádobí se navíc pak dá doma strčit bez problémů do myčky.

U nás navíc najdete skládací hrnce, síta a konvice na vodu, které vypadají na první pohled podivně, ale šetří spoustu místa a vaří se v nich skvěle.

Co je do vybavení kuchyně super, jsou plastové krabičky různých velikostí, do kterých si můžete naskládat zásoby jídla, stejně třeba jako příbory. Nám se osvědčilo si také část nejčastěji používaných zásob nasypat do plastových šroubovacích dóz (třeba ovesné vločky, rýži, pohanku, kukuřičné lupínky, protein apod.)

Pitnou vodu si většinou vozíme ve dvou pětilitrových barelech – jeden máme po ruce ve skříňce hned pod postelí, druhý vozíme v garáži (zavazadlovém prostoru). Pozor: voda, která vám teče z kohoutku, sice většinou je ok na čištění zubů, ale na pití ji raději nepoužívejte, i když ji tankujete jako pitnou.

Voda z kohoutků v autě není vhodná na pití,
i když tankujete pitnou vodu.

Další kuchyňská poznámka je k ledničce: Naše autoledničky mají vychytávku, po které marně toužím i doma: dají se otevírat na obě strany, což je v malém prostoru obytného auta úplně super. Navíc to taky znamená, že když ležíte v posteli a chcete si dolít víno, nemusíte se z postele vůbec hnout – na ledničku dosáhnete i z ní. 😉 Lednička je vybavena i menším mrazákem. V létě ji většinou zapínáme na 2. mrazicí stupeň, v zimě stačí 1. stupeň (jedna hvězdička). Jedinou drobnou nevýhodou ledničky je, že si často povídá, a to i v noci, ale dá se na to zvyknout.

Chcete-li pro víno do ledničky,
nemusíte vůbec lézt dolů z postele. 😉

No a poslední poznámka je ke sporáku: Má dvě plotýnky a pohodlně se tam vejdou dva menší hrnce nebo hrnec a pánev. Je ale třeba pamatovat na to, že při vaření je vždy potřeba otevřít okno u sporáku nebo střešní okýnko (u Globe-Travelleru), nebo pustit větrák nad sporákem (u našich Affinity), hoření spotřebovává kyslík a produkuje spaliny – a prostor auta je malý.

Vařit lze tedy v obytňáku skoro jako doma, jen mějte na paměti, že je tam omezenější prostor a že se vám možná bude chtít vařit míň. My milujeme si na snídaně míchat obilninové nebo proteinové kaše (v zimě) nebo müesli s jogurtem (v létě), takže si vozíme protein, ovesné vločky, rozinky, ořechy, mandle apod. a doplňujeme místním ovocem. Na obědy nebo večeře nepohrdneme tu a tam i nějakou rychle hotovou konzervou, třeba tuňákem nebo lančmítem, a z příloh nejraději ty, co se vaří rychle a jednoduše: rýži, pohanku, rýžové nudle, jáhly – a pro ty, co neřeší bezlepkovku, tak třeba kuskus.

Na cesty do cizích zemí jsme si dřív nakupovali plno jídla, ale záhy jsme pochopili, že nám nejvíc bude chutnat, když si zajdeme na něco místního, ať už do restaurace na oběd či večeři, do pekárny na snídani nebo na trh pro ovoce a zeleninu či med. Doporučujeme tedy si brát s sebou z domu spíše trvanlivější věci, které pak můžete domů zase přivézt.

A CO JEŠTĚ? VEM SI KLEŠTĚ!

Technické vybavení: Když jsme jezdili po Španělích, potřebovali jsme vyměnit plynovou bombu, ale chyběly nám sikovky. V našich autech je tedy najdete, i když doufáme, že je nebudete potřebovat. 😉 Stejně tak může být tisíc příležitostí, kdy se vám budou hodit kleště a sada šroubováků. (Taky jsme vám je tam dali.)

Další naprosto nezbytnou věcí, kterou fakt stojí za to si vzít, je obyčejná 10litrová zahradní konev. Pokud totiž chcete cestovat bez kempu a v divočině, jak to milujeme my, bude se vám konev hodit, když nebude moci dočerpat vodu hadicí. My jsme takto „tankovali“ třeba na Slovensku, kde je to s kempy i se stellplatzy velmi nevalné (přečtěte si naši SlovEnskou epopej zde).

Nezapomeňte si ani takové drobnosti, jako je smetáček a lopatka, hadr na zem (ten se hodí zejména ve chvíli, kdy máte z výletů mokré a zablácené boty a nechcete mít bláto po celém autě), houbičky nebo malý ruční vysavač. V našich autech smetáček s lopatkou nechybí, a vysavač si můžete taky od nás půjčit. U vysavače jen pozor, jakým způsobem se nabíjí – jestli z autobaterie nebo potřebuje normální zásuvku. V našich autech jsou solární panely, druhá baterie a měnič napětí, takže u nás můžete dobíjet i vysavač na 230 V.

Zásuvky na 230 V většinou fungují jen v kempech, v našich autech
ale díky solárním panelům, doplňkové baterii a měniči fungují kdykoli.

Jestliže jedete obytňákem poprvé, může pro vás být novinkou, že záchod je chemický a musíte používat speciální toaletní papír a taky do něj lít speciální chemii (nebo vkládat pytlíček s touto chemií). U nás budete mít obojí v ceně pronájmu a nemusíte si tím tedy dělat hlavu.

KDYŽ SE BALÍTE, ŽÁDNÉ KUFRY!

Další důležitou vychytávkou je, že když se balíte, nedávejte si v žádném případně věci dávat do velkých kufrů a pevných tašek, protože když je pak vyndáte v autě do poliček, kufry vám zaplní celou garáž a už tam nedáte nic jiného. My tedy používáme oblíbené modré tašky z Ikey nebo pevnější nákupní tašky z kteréhokoli většího supermarketu. Jednoduše je totiž potom složíme a nacpeme někam, kde nezaberou místo.

A jedna příjemná drobnost, která vám usnadní (nejen) uklízení auta, jsou bačkory. My si s sebou vždycky vozíme nějaké rychle nazouvatelné boty, sandály nebo bačkory, do kterých se v autě přezouváme. Je to pohodlnější i pro většinu věcí, které v autě děláte. (Špinavé) boty si necháváme na schodu, po kterém se do auta vstupuje. Díky tomu si do auta nenanosíte bláto, písek nebo třeba drobné kamínky, které pak můžou poškrábat podlahu.

Přezůvky se hodí i v obytňáku!
Ušetří vám bláto v posteli a kamínky, co škrábou podlahu.

Hodí se brát si s sebou vždycky plavky! Jelikož je množství vody v autě omezené (většinou máte 100 l a chcete, aby vám to pár dní vydrželo, jak na sprchování a splachování, tak na umývání nádobí, zejména když nechcete jezdit do kempu), tak je fajn se tu a tam zastavit v nějakých lázních nebo v nějakém bazénu, kde si vody užijete dostatečně. Nemluvě o tom, že když vyrážíte na cesty za sychravých a chladných dní na podzim nebo na jaře, lázeňská nebo wellnessová saunička vás příjemně prohřeje.

A ZÁWISLÁKŮM NESMÍ CHYBĚT WIFI;-))

Přiznejme si to, být online se prostě hodí i na cestách. Za prvé můžete tu a tam zkontrolovat pracovní maily – a za druhé to zcela určitě potřebujete na plánování cesty, dohledávání informací, kde se zastavit za historií, jídlem, v kempu i na nalezení vhodného místa na noční přespání mimo kemp (my používáme a velmi doporučujeme na veškeré parkování server a aplikaci park4night.com). Nemluvě o tom, že když máte děti, pro ty je být neustále online prostě nezbytností. A pustit si takhle večer filmíček na Netflixu nebo HBO bývá taky fajn.

Máme v našich autech instalovaný wifi router, ale v současnosti není připojený, protože většina klientů má tarif s neomezenými daty a používá svůj mobil jako hotspot, což na většině míst v EU je úplně v pohodě.

Drobný problém s daty nastává, když vyrazíte za hranice EU, a přijdete tím o svůj datový roaming. V takovém případě máme velmi dobrou zkušenost s eSim Airalo. Díky ní si pořídíte data na určitý počet dní buď pro jednotlivé země nebo pro několik zemí dohromady. Všechno je možné vyřídit online, nemusíte chodit fyzicky k místnímu operátorovi a kupovat kartu a pak ji vkládat do mobilu. Jenom si pohlídejte, jestli máte mobil kompatibilní s eSim. Ty novější to většinou umějí automaticky.

Dneska si můžete cizí datovou (e)simku
koupit ještě z pohodlí domova před cestou…

Jen pro vaši představu, když jsme byli týden v Srbsku, koupili jsme si Airalo eSim na 30 dní jen pro Srbsko, měli jsme k dispozici 5 GB dat, běžně jsme si četli zprávy, dohledávali si, co bylo třeba, byli na mapách.cz, posílali rodině fotky – jen jsme omezili upload fotek na Zoneramu a sledování Netflixu – a zbyly nám nakonec ještě 2 GB dat. Cena za tuhle konkrétní eSim byla 21 dolarů (v roce 2022). Kdybychom data vyčerpali, u Airala není problém si doplatit data další.

STÁHNĚTE SI SEZNAM VŠEHO, CO VÁM NESMÍ CHYBĚT

No a my jsme pro vás ještě nachystali checklist, který si můžete stáhnout zde a před odjezdem si odškrtat, že všechno máte. Průběžně ho doplňujeme, takže se neváhejte na tuto stránku vracet!

SEZNAM TOHO, CO SI NESMÍTE ZAPOMENOUT VZÍT S SEBOU.


Inspirujte se, kam vyrazit – mrkněte se na naše fotky na Zoneramě.

Vyzkoušejte to! Vyrazte obytňákem i vy!
Zamilujte se do svobody na cestách!

Více informací o našich obytňácích najdete v sekci Naše auta.

Ověřte si ihned dostupnost našich aut
a zarezervujte si Emila, Huga nebo Raffaela!

Rezervační kalendář

REZERVACE: +420 773 220 221

rezervace@pronajemobytnaku.cz